Тема. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КЛАСУ ЗЕМНОВОДНІ, АБО АМФІБІЇ
Мета:ознайомити учнів із загальною характеристикою класу Земноводні, з особливостями зовнішньої та внутрішньої будови і процесами життєдіяльності земноводних у зв’язку з наземним способом життя. Розвивати вміння порівнювати, аналізувати робити висновки. Виховувати бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: засвоєння знань та формування умінь та навичок.
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності.
Відгадайте загадки.
- Що воно: у воді водиться, з хвостом родиться, а як виростає, то хвіст утрачає?
- У зеленому жакеті галасує в очереті. Хоч і плавати мастак, а не риба і не рак.
ІІ. Засвоєння нових знань.
Загальна характеристика класу Земноводні
- Живуть і на суходолі й у воді.
- Дві пари кінцівок закінчуються пальцями.
- Тіло сплощене зверху донизу.
- Гола шкіра із залозами, що виділяють слиз.
- Хребет складається із одного шийного, декількох тулобових, одного крижового, декількох хвостових хребців (у жаби - уростиль).
- Органи дихання – шкіра й легені.
- Трикамерне серце й два кола кровообігу.
- Є клоака.
- Очі захищені повіками.
- Роздільностатеві тварини.
- Розвиток непрямий, відбувається у воді.
На прикладі жаби визначимо ознаки її пристосованості до життя у воді й на суходолі. Результати занесемо до таблиці.
Зовнішні ознаки пристосованості жаби до життя
|
У воді
|
На суходолі
|
- Обтічна форма тіла (тіло сплощене, морда загострена)
- Гола шкіра, вкрита слизом
- Плавальні перетинки на задніх кінцівках
|
- Слиз шкіри захищає від пересихання
- У шкірі є пігмент, який забезпечує маскування, відлякування
- Кінцівки наземного типу забезпечують пересування
- Повіки захищають очі
|
Пристосування в скелеті жаби до життя на суходолі встановимо під час виконання лабораторної роботи (у робочому зошиті сторінка )
Ознайомимося із внутрішньою будовою земноводних:
Травна система
Дихання
Кровоносна система
Нервова система
Виділення
ІІІ. Узагальнення та систематизація знань.
- Виберіть номери, які визначають особливості будови і життя земноводних як перших наземних хребетних.
- Дві пари кінцівок.
- Органи дихання – легені.
- Органи дихання – зябра.
- Ускладнення будови скелета.
- Поява грудної клітки з ребрами
- розвиток м’язів вільних кінцівок та їхніх поясів; диференціація м’язів.
- Краще розвинутий передній мозок.
- Поява очей.
- Поява очей з повіками і слізними залозами.
- Поява внутрішнього вуха.
- Поява середнього вуха.
- Випишіть ознаки, характерні для надкласу Кісткові риби та класу Земноводні
- Живуть як у воді, так і на суходолі.
- Живуть у воді.
- Мають постійну температуру тіла – незалежно від температури довкілля.
- Холоднокровні.
- Теплокровні.
- Тіло сплощене зверху донизу.
- Мають дві пари кінцівок, які закінчуються пальцями.
- Органи для переміщення – плавці.
- Гола шкіра із залозами, що виділяють слиз.
- Є луска.
- Є бічна лінія.
- У скелеті є шийні тулубові та крижові хребці.
- Органи дихання – зябра.
- Органи дихання легені.
- Органи дихання – легені та шкіра.
- Незамкнена кровоносна система.
- Кровоносна система замкнена.
- Серце двокамерне, одне коло кровообігу.
- Серце трикамерне, два кола кровообігу.
- Є клоака.
- Травна система закінчується анальним отвором.
- Непрямий тип розвитку.
- очі без повік.
- очі мають повіки.
|